پرتغال

فایل تصویری توضیحات آقای ملک پور ( فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین ) در باب کشور پرتغال

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

درباره کشور پرتغال

پرتغال کشوری است که در جنوب غربی اروپا واقع شده است . پایتخت این کشور لیسبون و زبان ملی آن پرتغالی می باشد. جمعیت این کشور طبق آخرین سرشماری حدود ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. اکنون این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی می باشد. پرتغال از کشورهای توسعه‌ یافته در قاره اروپا به شمار می رود. دین اکثر مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی می باشد.

پرتغال غربی‌ ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌ جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال محسوب می شوند. کشور پرتغال دو منطقه کلان‌ شهری عمده دارد که یکی کلان‌شهر لسیبون در جنوب این کشور و دیگری کلان‌ شهر پورتو در شمال این کشور می باشد.

در رابطه با امور سیاسی این کشور باید بیان کرد که این کشور تا چندی پیش رژیم پادشاهی داشت لیکن با شورش مردم و گریز پادشاه به برزیل این کشور از آنهنگام دارای حکومت جمهوری شد.همانطور که عنایت فرمودید ، شیوه حکومتی کشور پرتغال اکنون دموکراسی پارلمانی است و این کشور جمهوری نیز هست که رئیس جمهور آن برای دوره‌های پنج‌ساله از سوی مردم انتخاب می‌شود.

دررابطه با جغرافیا وشرایط محیطی کشور پرتغال باید این نکته را بیان نمود، پرتغال کشوری است کوچک که در حاشیه غربی شبه جزیره ایبری یعنی پایین ‌ترین بخش جنوب غربی اروپا قرار دارد. این سرزمین را می‌توان دنباله فلات مرتفع مرکزی اسپانیا دانست که هرچه به سمت دریا پیش می‌رود، ارتفاعش کم و کمتر می‌شود. سواحل غربی و جنوبی این کشور را اقیانوس اطلس فرا گرفته و در غرب آن کشور اسپانیا قرار دارد.

پرتغال از مشرق و شمال به اسپانیا محدود است و هیچ‌ گونه مرز طبیعی عمده‌ای بین دو کشور وجود ندارد. مساحت پرتغال ۹۱۷۲۰ کیلومتر مربع است. طول این کشور، از شمال به جنوب، ۶۳۰ کیلومتر و حداکثر عرضش ۲۱۷ کیلومتر است. طول خطوط ساحلی آن، در مغرب ۶۴۰ کیلومتر و در جبهه جنوبی گوادیانا ۱۶۰ کیلومترمی باشد. تمامی بندرگاه‌های عمده در مغرب این کشور قرار دارند.

کشور پرتغال دارای آب و هوایی مطلوب است که در شمال مرطوب‌ تر و در جنوب و نواحی دور از دریا خشک و گرم‌ تر می باشد.

در مورد پایتخت این کشور یعنی شهر لیسبون باید بیان کرد که بیش‌ ترین ثروت کشور پرتغال را در خود ذخیره کرده و از شهرهای مهم اتحادیهٔ اروپا به‌ شمار می‌آید؛ به‌ طوری که ۴۵ درصد از کل تولیدات کشور به این ناحیه اختصاص دارد. شهر لیسبون قطب سیاسی کشور پرتغال بوده و دولت این کشور در این شهر مستقر شده‌است.

شرایط اقتصادی این کشور پس از بحران اقتصادی اروپا در حال حاضر رو به بهبودی بوده و دولت حاکم تلاش زیادی برای بازگشت رشد اقتصادی کشور خود می نماید.

همانطور که بیان نمودیم بر طبق سرشماری سال ۲۰۰۷ جمعیت این کشور به ۱۰٫۶۱۷٫۵۷۵ اعلام شد که ۳۳۲٫۱۳۷ نفر آنها مهاجرین قانونی بودند. پرتغال از نظر قومی کشوری یکسان است و نزدیک به ۹۷ درصد از مردم آن را پرتغالی ها شامل می شوند. امید به زندگی در پرتغال برای مردان6/74 سال و برای زنان 36/81 سال است.

تمامی حقوق برای موسسه ملک پور محفوظ است.
مشاوره رایگان