فنلاند

همه چیز درباره کشور فنلاند را بدانید - موسسه MIE

درباره کشور فنلاند

جمهوری فنلاند از 19 منطقه تشکیل شده و بخشی از اتحادیه اروپا است. کشورهای همسایه این کشور سوئد، نروژ و روسیه و مهمترین مناطق Uusimaa، Pirkanmaa و جنوب غربی فنلاند هستند. کشور فنلاند با داشتن مساحتی به وسعت 338,455 کیلومتر مربع در رتبه هشتمین کشور از لحاظ وسعت مساحت در اروپا قرار گرفته است. آب و هوای آن ترکیبی از آب و هوای دریایی و قاره ای است. زمین عمدتاً از دشت های هموار، دریاچه ها و تپه های کم ارتفاع تشکیل شده است. بیش از 5.5 میلیون جمعیت کشور فنلاند را تشکیل می دهند. پایتخت این کشور هلسینکی است که با 656229 نفر جمعیت، پرجمعیت ترین شهر است و پس از آن تامپره و تورکو قرار دارند. بزرگترین فرودگاه هلسینکی فرودگاه بین المللی وانتا (HEL) با بیش از 21 میلیون مسافر و پس از آن فرودگاه اولو (OUL) با 1 میلیون مسافر در سال است. فرودگاه هلسینکی سی امین فرودگاه بزرگ اروپا است و دسترسی به تمام نقاط جهان را فراهم می کند. فرهنگ فنلاند ترکیبی از تأثیرات نوردیک و اروپایی است. اعتقاد لوتری دین اصلی است. زبان های رسمی این کشور فنلاندی و سوئدی هستند. نظام حقوقی، قانون مدنی مبتنی بر سیستم سوئد است. نوع حکومت در فنلاند، جمهوری پارلمانی است.

موقعیت جغرافیایی کشور فنلاند

فنلاند با دریای بالتیک، خلیج بوتنیا و خلیج فنلاند همسایه است، با نروژ، سوئد و روسیه مرزهای زمینی دارد و با استونی مرزهای دریایی مشترک دارد. این کشور که سابقاً یک دوک نشین بزرگ در امپراتوری روسیه بود، در سال 1917 مستقل شد. فنلاند از آن زمان به طور رسمی یک کشور بی طرف است و مانند سوئد عضو ناتو نیست. فنلاند که یکی از شمالی ترین کشورهای جهان است. ریکیاویک بیشتر از هلسینکی در میان پایتخت های جهان در شمال قرار گرفته است. در فنلاند حدود 179000 جزیره و 168000 دریاچه وجود دارد که سایما بزرگ ترین دریاچه آن است و به عنوان چهارمین دریاچه بزرگ اروپا شناخته شده است. دریاچه فنلاند منطقه ای است که بیشترین دریاچه ها را در این کشور دارد. بسیاری از شهرهای بزرگ این منطقه، به ویژه تامپره، ییواسکیلا و کوپیو در نزدیکی دریاچه‌های بزرگ قرار دارند. بیشترین تعداد جزیره ها در میان قاره فنلاند و جزیره اصلی آلاند قرار دارد که در قسمت جنوب غربی هستند.

یخچال های طبیعی در Fennoscandia در مقایسه با بقیه اروپا ضخیم تر بودند و دوام بیشتری دارند که این موضوع نشانه ای بر این است که کشور فنلاند بازمانده ی عصر یخبندان است. اثرات فرسایشی که دارند بر روی منظره فنلاند تاثیر گذاشته به طوری که با تپه های کم و کوه های کمتر مسطح شده است. هالتی با 1324 متر بلندترین نقطه آن است که در میان نروژ و فنلاند در قسمت شمال لاپند قرار دارد. همچنین Ridnitšohkka بلندترین کوه قله است که ارتفاعی در حدود 1316 متر دارد و  مستقیم در مجاورت هالتی جای گرفته است.

فایل ویدئویی موسسه MIE در مورد

شرایط زندگی در فنلاند

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فایل صوتی این ویدئو:

مساحت کشور فنلاند

مساحت فنلاند 338145 کیلومتر مربع است که تقریباً به اندازه آلمان یا کمی کوچکتر از ایالت مونتانا در ایالات متحده است. چشم انداز این کشور پارک های ملی زیادی را ارائه می دهد که عمدتاً با جنگل های تایگا مخروطی (78٪) پوشیده شده است، باتلاق ها و فنس ها، به ندرت زمین های زیر کشت را دارد. حدود 10 درصد از مساحت این کشور را دریاچه ها، رودخانه ها و برکه ها اشغال کرده اند.

 

تقشه ماهواره ای کشور فنلاند؛ فنلاند در کدام قسمت قرار گرفته است؟ - موسسه MIE

تقسیمات کشوری کشور فنلاند

کشور فنلاند را 19 منطقه تشکیل می دهد که در زبان سوئدی به ان ها Landskap و در زبان فنلاندی به آن ها maakunta گفته می شود. شوراهای منطقه ای شهرستان ها را اداره می کنند و در قالب انجمن های همکاری در شهرستان ایفای نقش می کنند. وظایف اصلی شهرستان ها برنامه ریزی منطقه ای و توسعه بنگاه اقتصادی و آموزش است. علاوه بر این بر اساس هر شهرستان خدمات بهداشت عمومی اداره می شود. در حال حاضر شهرستان کاینو به عنوان تنها شهرستانی است که انتخابات مردمی برای شورا برگزار می کند. سایر شوراهای منطقه ای توسط شورای شهرداری انتخاب می شود نسبت به جمعیت، شهرداری نمایندگی را اعزام می کند.

علاوه بر همکاری های بین شهری که مسئولیت شوراهای منطقه ای است، هر شهرستان دارای یک مرکز اشتغال و توسعه اقتصادی دولتی است. هر کدام از مسئولان اداره محلی، جنگلداری، شیلات، کشاورزی و امور کارآفرینی را انجام می دهند. دفاتر منطقه ای نیروهای دفاعی فنلاند مسئول آمادگی های دفاعی منطقه ای و اداره خدمت اجباری در داخل شهرستان هستند. در شهرستان ها بیشتر از استان ها تنوع اقتصادی، فرهنگی و گویشی دیده می شود. از نظر تاریخی، شهرستان ها بخش هایی از استان های تاریخی فنلاند هستند، مناطقی که گویش ها و فرهنگ را با دقت بیشتری نشان می دهند. در سال 2010، شش آژانس اداری دولتی منطقه ای توسط ایالت فنلاند ایجاد شد که هر یک از آنها مسئول یکی از شهرستان ها به نام alue در فنلاندی و منطقه در سوئدی هستند. علاوه بر این، آلند به عنوان هفتمین شهرستان تعیین شد. اینها برخی از وظایف قبلی را ایفا کردند که در حال حاضر لغو شوند.

استان های کشور فنلاند

بر اساس تقسیم بندی که در فنلاند انجام شده، این کشور به چندین استان تبدیل شده است. این استان ها شامل:

نام استان مرکز استان جمعیت بزرگ ترین شهر
آلند ماریهام 26,000 Mariehamn
Lapland رووانیمی 186,917 Rovaniemi
اولو اولو، فنلاند 458,504 Oulu
فنلاند شرقی میکلی 582,781 کووپیو
فنلاند غربی تورکو 1,848,269 تامپره
فنلاند جنوبی هامنلینا 2,116,914 هلسینکی

 

جمعیت و زبان رسمی کشور فنلاند

جمعیت فنلاند در حال حاضر حدود 5.5 میلیون نفر است. نرخ کنونی زاد و ولد 10.42 در هر 1000 ساکن است، برای نرخ باروری 1.49 فرزند متولد شده به ازای هر زن، که یکی از پایین ترین در جهان است. فنلاند با میانگین سنی 42.6 سال یکی از مسن ترین جمعیت های جهان را دارد. تخمین زده می شود که تقریباً نیمی از رأی دهندگان بالای 50 سال سن داشته باشند. میانگین تراکم جمعیت در فنلاند 18 نفر به ازای هر کیلومتر مربع می باشد. در میان کشورهای اروپایی، این میانگین به عنوان سومین کمترین تراکم جمعیت می باشد که پس از نروژ و ایسلند است.

همچنین کمترین تراکم جمعیت در میان کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. در بخش های جنوبی این کشور جمعیت فنلاند بیشتر متمرکز شده، این پدیده در قرن بیشتم در طول شهرنشینی بیشتر دیده شده است. در منطقه کلانشهر هلسینکی دو شهر بزرگ فنلاند قرار دارند. رشد چشمگیر جمعیت در شهرهای اسپوف هلسینکی و برخی از شهرداری ها دیده می شود. شهرهای Kerava، Kirkkonummi، Nurmijärvi و Järvenpää از برجسته ترین آن ها هستند.

آشنایی با جمعیت و زبان رسمی کشور فنلاند - موسسه MIE

اگر بخواهیم شهر های کشور فنلاند را به ترتیب وسعت رتبه بندی کنیم، پس از هلسینکی در رتبه اول و اسپو در رتبه دوم، تامپره در رتبه سوم قرار گرفته است. پس از آن شهر وانتا که در همسایگی هلسینکی قرار دارد، رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. شهرهای دیگر لاهتی، کووپیو، جیواسکیلا، اولو و تورکو دارای جمعیت بیش از 100000 هستند. از سوی دیگر، سوتونگا از آلاند کوچکترین شهرداری فنلاند از نظر جمعیت است و ساووکوسکی از لاپلند از نظر تراکم جمعیت بسیار کم جمعیت است. همچنین جمعیت مهاجر فنلاند در حال افزایش است. پیش بینی می شود که تا سال 2035، یک چهارم از جمعیت سه شهر هلسینکی، اسپو و تامپره را افراد خارجی زبان تشکیل خواهند داد. همچنین پیش بینی می شود در هلسینکی 26 درصد از جمعیت، در اسپو 30% و در وانتا 34 درصد را تشکیل دهند.

همچنین زبان های رسمی در این کشور زبان سوئدی و فنلاندی است و مردم در بیشتر مواقع به این دو زبان صحبت می شود. در سراسر کشور به فنلاندی صحبت می شود در صورتی که در برخی مناطق در جنوب و غرب این کشور به زبان سوئدی صحبت می شود. تنها منطقه تک زبان سوئد، منطقه آلاند می باشد. زبان مادری 87.3٪ از جمعیت فنلاندی است که بخشی از زیرگروه فنلاندی زبان اورالیک است. همچنین سوئدی نیز زبان مادری 5.2 درصد از مردم فنلاند است. فنلاندی در تمام شهرهای بزرگ کشور غالب است. اگرچه هلسینکی، تورکو و واسا زمانی عمدتاً سوئدی‌زبان بودند، اما از قرن نوزدهم تغییر زبانی را تجربه کردند و اکثریت فنلاندی ‌زبان را به دست آوردند.

آب و هوای کشور فنلاند

عامل اصلی تأثیرگذار بر آب و هوای فنلاند موقعیت جغرافیایی این کشور بین موازی های شمالی 60 و 70 در منطقه ساحلی قاره اوراسیا است. در طبقه بندی آب و هوای کوپن، کل فنلاند در منطقه شمالی قرار دارد که با تابستان های گرم و زمستان های یخ زده مشخص می شود. در داخل کشور، معتدل بودن به طور قابل توجهی بین نواحی ساحلی جنوبی و منتهی الیه شمال متفاوت است که ویژگی های آب و هوای دریایی و قاره ای را نشان می دهد. فنلاند با توجه به اینکه نزدیک به اقیانوس اطلس است توسط جریان های  خلیج فارس گرم خواهد شد.

بخشی از فنلاند که در قسمت شمالی قطب شمال قرار دارد دارای زمستان بسیاری طولانی و سخت است. در این نواحی دما می تواند تا 22- درجه فارنهایت کاهش پیدا کند. در عرض های جغرافیایی در دامنه کوه هایی که در شمال قرار دارند برف آب نمی شود اما فصل تابستان که در ماه های مه تا ژوئیه است دما می تواند تا 80 درجه فارنهایت برسد. در قسمت جنوب دمای هوا کمتر مشخص می شود از دریای بالتیک تا اقیانس اطلس دماتا 10 درجه نگه می دارد. در فنلاند زمستان ها طئلانی تر هستند. در قطب شمال، در قسمت شمالی آن بیش از 50 روز شب قبطی طول می کشد. در جنوب فنلاند نیز حدود شش ساعت کوتاه ترین روز آن است. بارش های سالانه که شامل بارش برف و باران می شود، حدود 25 اینچ در جنوب و کمی کمتر از این مقدار در شمال است. تمام آب های فنلاند در معرض یخ زدگی سطحی در طول زمستان هستند. آب و هوای فنلاند فقط در جنوبی ترین مناطق برای کشت غلات مناسب است، در حالی که مناطق شمالی برای دامداری مناسب است. یک چهارم قلمرو فنلاند در دایره قطب شمال قرار دارد و خورشید نیمه شب را می توان روزهای بیشتری را هر چه به شمال سفر کرد، تجربه کرد. در شمالی ترین قسمت کشور فنلاند، در زمستان خورشید به مدت 51 روز طلوع نمی کند و در تابستان به مدت 73 روز پشت سرهم غروب نخواهد کرد.

آشنایی با آب و هوای کشور فنلاند | شفق های قطبی در فنلاند - موسسه MIE

آموزش و تحصیل در کشور فنلاند

بیشتر آموزش های پیش از دبیرستان در سطح شهرداری ترتیب داده می شود. حتی با وجود اینکه بسیاری یا اکثر مدارس به عنوان مدارس خصوصی راه اندازی شده اند، امروزه تنها حدود 3 درصد از دانش آموزان در مدارس خصوصی (عمدتاً مدارس تخصصی زبان و مدارس بین المللی) ثبت نام می کنند که بسیار کمتر از سوئد و بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر است. بر خلاف سایر کشورهای اروپایی، در فنلاند آموزش پیش دبستانی به ندرت وجود دارد و معمولا آموزش رسمی از سن 7 سالگی شروع می شود. مدت زمان لازم برای تحصیل در مدارس ابتدایی فنلاند به مدت شش سال و برای مدارس متوسطه پایین به مدت سه سال است. اکثر مدارس توسط مقامات شهرداری اداره می شوند. برنامه درسی انعطاف پذیر توسط وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ و هیئت آموزش تنظیم می شود. در سنین 7 تا 16 سالگی تحصیل اجباری برای دانش آموزان وجود دارد. پس از دوره متوسطه، فارغ التحصیلان می توانند مستقیماً وارد نیروی کار شوند یا برای مدارس تجاری یا سالن های ورزشی (مدارس متوسطه) درخواست دهند. مدارس تجاری در فنلاند آموزش حرفه ای را ارائه می دهند که تقریباً 40٪ از یک گروه سنی این مسیر را پس از دوره متوسطه پایین انتخاب می کنند. سالن های بدنسازی شرایط ورودی بالاتری دارند چرا که گرایش های آن ها آکادمیک است و برای تحصیلات عالی و آموزش Abitur به صورت ویژه ای آماده می شوند.

در آموزش عالی، دو بخش عمدتاً مجزا و غیر متقابل یافت می‌شوند که پلی تکنیک حرفه‌محور و دانشگاه‌های پژوهش محور هستند. تا حدودی تحصیل در این دانشگاه ها رایگان می باشد و سایر هزینه های زندگی توسط دولت و از طریق مزایا و بورسیه های دانشجویی پرداخت خواهند شد. در فنلاند تعداد 24 دانشگاه علمی کاربردی یا همان (UAS) و 15 دانشگاه دایر است. در رتبه بندی دانشگاه های جهانی دانشگاه هلسینکی توانسته است در رتبه بالایی قرار بگیرد. مجمع جهانی اقتصاد، آموزش عالی فنلاند را در رتبه اول در جهان قرار می دهد. حدود 33% از ساکنان دارای مدرک تحصیلی عالی هستند و نسبت دانشجویان خارجی 3٪ از کل ثبت نام های دوره عالی است. سایر دانشگاه های معتبر فنلاند عبارتند از دانشگاه آلتو در اسپو، هر دو دانشگاه تورکو و دانشگاه Åbo Akademi در تورکو، دانشگاه Jyväskylä، دانشگاه Oulu، دانشگاه LUT در Lappeenranta و Lahti، دانشگاه فنلاند شرقی در Kuopio و Joensuu و دانشگاه Tampere. بیش از 30 درصد از فارغ التحصیلان دوره عالی در رشته های مرتبط با علم هستند. موضوعات فناوری ژنتیک و ارتباطات، بیوتکنولوژی، تحقیقات مغز، فیزیک دمای پایین، شبکه‌های عصبی، علوم محیطی، تحقیقات مواد و بهبود جنگل زمینه های مطالعاتی هستند محققان فنلاندی تاثیرات قابل توجهی در آن ها دارند. همچنین در سال 2019 کتابخانه مرکزی هلسینکی اودی به عنوان یکی از بهترین کتابخانه های جهان انتخاب شد. زبان انگلیسی در آموزش فنلاند مهم است. چندین برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شود که هر ساله هزاران دانشجوی مدرک و مبادله را جذب می کند.

فایل ویدئویی موسسه MIE در مورد

تحصیل در فنلاند

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فایل صوتی این ویدئو:

کشورداری و قوانین کشور فنلاند

سیستم سیاسی فنلاند توسط قانون اساسی این کشور تعریف می شود. کشور فنلاند در چهارچوب دموکراسی نمایندگی یک جمهوری پارلمانی می باشد و در این کشور قدرتمندترین فرد نخست وزیر است. در تاریخ 1 مارس سال 2000 قانون اساسی فعلی که در حال حاضر وجود دارد تصویب شد و در تاریخ 1 مارس 2012 اصلاح گردید. شهروندان فنلاند می توانند در انتخابات اتحادیه اروپا، ریاست جمهوری، شهرداری و پارلمانی شرکت کنند.

این کشور دارای سیستم حکومتی نیمه ریاستی در دوران استقلال خود بوده است. اما در طی چند دهه اخیر با کاهش اختیارات رئیس جمهور روبه رو بوده ایم و اکنون فنلاند یک جمهوری پارلمانی است. رئیس جمهور به طور مستقیم از طریق دور دوم رای گیری حداکثر برای دو دوره 6 ساله متوالی انتخاب می شود. پارلمان 200 عضوی تک مجلسی فنلاند قدرت عالی قانونگذاری را در این کشور اعمال می کند. ممکن است قوانین عادی و قوانین اساسی را تغییر بدهد، ئنوهای ریاست جمهوری را نادیده بگیرد و کابینه را عزل نماید. پس از انتخابات پارلمانی، اعضای پارلمان در خصوص اعضای تشکیل دهنده کابینه جدید مذاکره کرده و اعضا طبق رای اکثریت انتخاب می شوند. کابینه را می توان با رای عدم اعتماد مجلس برکنار کرد، اگرچه این امر به ندرت اتفاق می افتد، زیرا احزاب نماینده در کابینه معمولا اکثریت مجلس را تشکیل می دهند.

همچنین سیستم قضایی فنلاند به عنوان یک سیستم مدنی عمل می کند که بین دادگاه های اداری با صلاحیت رسیدگی به دعاوی بین اداره دولتی و افراد و دادگاه هایی با صلاحیت کیفری و مدنی منظم تقسیم بندی می شود. قوانین فنلاند مدون و مبتنی بر قوانین سوئد و به معنای وسیع تر، قانون مدنی یا حقوق روم است. سیستم دادگاه برای صلاحیت مدنی و کیفری شامل دادگاه های محلی، دادگاه های استیناف منطقه ای و دادگاه عالی است. علاوه بر دادگاه های عادی، چندیدن دادگاه دیگر در برخی از شاخه های اداری مقرر است. همچنین برای اتهامات جنایی علیه برخی از مقامات عالی رتبه یک دادگاه عالی استیضاح وجود دارد.

واحد پول کشور فنلاند

واحد پول رسمی این کشور یورو (EUR) با نرخ فعلی مبادله یورو 0.84 به دلار است. این کشور دارای اقتصاد باز است و تولید ناخالص داخلی آن تقریباً 257 میلیارد دلار است و بیست و چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا است. درآمد سرانه شهروندان آن 49334 دلار است. تولید ناخالص داخلی بیشتر از خدمات و بخش صنعت تشکیل شده است. عمده کالاهای صادراتی آن فلزات، محصولات فلزی، الکترونیک، ماشین آلات، جو و گندم است. با این حال، این کشور بسیار به صادرات وابسته است و در گذشته زمانی که اقتصاد جهانی کند شده بود، آسیب پذیری نشان داده است.

مذهب رسمی کشور فنلاند

بزرگ ترین کلیسای لوتری در جهان، کلیسای انجیلی لوتری فنلاند با 3.9 میلیون عضو است. این کلیسا بزرگ ترن نهاد مذهبی در این کشور می باشد. سایر ادیانی که در این کشور وجود دارد ارتدکس، مسیحی و ادیان دیگر است. همچنین درصد بسیار کمی در حد 2 درصد نیز در فنلاند مسلمان هستند. کلیساهای ملی فنلاند، کلیسای ارتدکس و لوتری است که نقش مهم و ویژه ای در برگزاری مراسم و مدارس دولتی دارند.

اقتصاد کشور فنلاند

تولید سرانه اقتصاد کشور فنلاند برابر با اقتصادهای اروپایی همچون بریتانیا، بلژیک، آلمان و فرانسه است. بخش خدمات با 66 درصد تولید ناخالص داخلی بزرگ ترین  بخش اقتصاد در فنلاند می باشد و پس از آن 31 درصد مربوط به بخش پالایش و تولید است. تولید با توجه به تجارت خارجی یک بخش اصلی در اقتصاد فنلاند است. مواد شیمیایی، محصولات فلزی مهندسی شده، وسایل نقلیه، ماشین آلات و الکترونیک از بزرگ ترین صنایع این کشور هستند. در سال 2008 تولید ناخالص داخلی در فنلاند به اوج خود رسید. فنلاند به عنوان هفتمین کشور نوآور در شاخص جهانی نوآوری در سال 2021 رتبه بندی شده است.

منابع قابل توجهی همچون منابع آب شیرین، مواد معدنی مانند طلا، نیکل، مس، کرروم و آهن و محصولات چوبی در فنلاند وجود دارد. جنگل داری، تولید کاغذ و بخش های مختلف کشاورزی کشور فنلاند برای ساکنان مناطق روستایی از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه هرگونه تغییرات در این بخش ها با حساسیت دو چندان اتفاق می افتد. حدود یک سوم تولید ناخالصی داخلی در فنلاند را منطقه هلسینکی تامین می کند. در مقایسه OECD، پس از ایرلند تولیدات با فناوری بالا متعلق به فنلاند است که در رتبه دوم قرار دارد. این منابع تاثیرات مثبتی بر اقتصاد این کشور داشته است.

وضعیت اشتغال در کشور فنلاند

بازارکار مناسبی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور فنلاند و مهاجران از سایر کشورها وجود دارد. مناسب ترین مسیر های یافتن شغل در کشور فنلاند از دو طریق جاب آفر و پیشنهاد شغلی است. می توان گفت که شرایط کار در این کشور تقریبا مناسب است. نرخ بیکاری در فنلاند تقریبا بالا و حدود 6.8 است و برای پیدا کردن کار باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

نمودار نرخ بیکاری در فنلاند - موسسه MIE

فرهنگ کشور فنلاند

آداب و رسوم و فرهنگ فنلاند تقریبا مشابه به کشورهای اروپایی است. فنلاندی ها بر روی رسوم خود بسیار حساس هستند و م تنها شهروندان خود، مهاجران نیز حق سرپیچی از آن ها را ندارند. در صورت دیدن هرگونه توهین علاوه بر شهروندان با مهاجران نیز برخورد خواهند کرد. مردم فنلاند بر روی حرف زدن خود نهایت دقت را دارند و هنگام صحبت کردن مواظب حرف هایی که می خواهند بزنند هستند. مردم فنلاند بسیار وطن پرست هستند و بر روی کشور خود حساس هستند. همچنین احوال پرسی مردم فنلاند با ارتباط چشمی و دست دادن همراه است.

بهترین شهرهای کشور فنلاند

فنلاند به دلیل داشتن سیستم آموزشی بی نظیر خود، اقتصاد بالا و سایر ویژگی های مناسبی که دارد یکی از بهترین کشورهای حوزه اسکاندیناوی برای مهاجرت است و افراد زیادی در آرزوی مهاجرت به این کشور هستند. در این میان اینکه بهترین شهرهای فنلاند کدامند مهم است تا متقاضی بتوانید در میان این شهرها یکی را برای مهاجرت انتخاب کند. در میان شهرهای مختلف فنلاند، شهرهای هلسینکی، تورکو، تامپره و اولو از بهترین شهرها هستند. این 4 شهر از بزرگ ترین شهرهای فنلاند هستند و برای تحصیل و زندگی مناسب می باشند.

جاذبه های کشور فنلاند

فنلاند مملو از مقاصد گردشگری شهری، فرهنگی و طبیعی است. این شهر به ویژه به دلیل منطقه شمالی لاپلند که در زمستان و تابستان گردشگران را به خود جذب می کند، شناخته شده است. هفت سایت میراث جهانی یونسکو در فنلاند وجود دارد. برخی از مقاصد اصلی آن قلعه Suomenlinna، کلیساهای هلسینکی، مجمع الجزایر الند، شفق شمالی، تورکو و اولو می باشد. سالانه در مجموع تعداد 6.8 میلیون نفر برای گذراندن تعطیلات و گردشگری به این کشور مسافرت می کنند و اکثر آن ها از اروپا هستند. فنلاند و به ویژه هلسینکی یک بندر اصلی برای کشتی های تفریحی هستند که به سمت شمال به سمت دایره قطب شمال می روند.

جاذبه های گردشگری فنلاند شامل مناظر طبیعی است که در سراسر کشور یافت می شود و همچنین جاذبه های شهری فنلاند پوشیده از جنگل های انبوه کاج، تپه های غلتان و دریاچه ها است. فنلاند دارای آبشارهای مرتفع لاپلند، سواحل جنوبی خلیج فنلاند و حدود 40 پارک ملی مانند پارک ملی کولی در کارلیای شمالی است.  فعالیت های خارج از منزل شامل اسکی نوردیک، گلف، ماهیگیری، قایق سواری، کشتی های دریایی دریاچه، پیاده روی و قایث سواری و بسیاری دیگر می شود. برخی از برترین جاذبه های گردشگری فنلاند عبارتند از:

جاذبه های گردشگری فنلاند
شهر قدیمی راوما
قلعه تورکو
کلیسای جامع هلسینکی
فرهنگ سامی در ایناری
دریاچه سایما
قلعه Suomenlinna
پارک ملی Urho Kekkonen
اسکی در Levi
قلعه اولاوینلینا
شهر قدیمی پوروو
سونا در خانه های فنلاندی
جزایر آلند
قلعه برفی کیمی
شفق شمالی در لاپلند

هزینه های زندگی در کشور فنلاند

فنلاند به چیزهای زیادی همچون هوای سرد، خانه بابانوئل و غیره معروف است. اما این کشور همچنین کشوری نوآور است که در آن می توانید از آموزش عالی در سطح جهانی برخوردار شوید. قبل از اینکه تصمیم به مهاجرت تحصیلی یا کاری به فنلاند بگیرید، لازم است از هزینه های زندگی در این کشور آگاه شوید. به طور کلی هزینه های تخمینی یک خانواده چهار نفره در فنلاند ماهانه 3032.03 دلار بدون اجاره است. همچنین هزینه های ماهانه یک نفر بدون اجاره 832.39 دلار در این کشور تخمین زده می شود. برخی از موارد مهم برای زندگی در فنلاند را در جدول زیر می بینید:

موارد هزینه ها
وعده غذایی، رستوران ارزان 12.00 یورو
غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده 71.00 یورو
یک کیلوگرم فیله مرغ 10.09 یورو
قرص نان 500 گرمی 2.11 یورو
برنج سفید 1 کیلوگرم 2.11 یورو
گوشت گاو گرد (1 کیلوگرم) 14.79 یورو
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 3.00 یورو
تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه معمولی) 1.55 یورو
بنزین (1 لیتر) 2.23 یورو
پایه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 متری 112.84 یورو
اوقات فراغت بین 14.00 تا 38.53 یورو
خرید لباس و کفش بین 37.19 تا 120.22 یورو
اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 820.96 یورو
اجاره آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز 664.47 یورو
اجاره آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر 1,187.71 یورو
اجاره یک آپارتمان خارج از مرکز شهر (3 خوابه) 937.32 یورو
قیمت خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر به ازای هر متر مربع 2,844.28 یورو
قیمت خرید آپارتمان در مرکز شهر به ازای هر متر مربع 4,644.24 یورو

کیفیت زندگی در کشور فنلاند

شاخص پیشرفت اجتماعی در سال 2021 فنلاند را به عنوان دومین کشور در جهان از نظر کیفیت زندگی رتبه بندی می کند. بر اساس این شاخص، فنلاند تقریباً در همه مقوله‌ها از نیازهای اولیه انسانی و رفاه گرفته تا فرصت‌های شخصی و آزادی امتیاز بالایی کسب می‌کند. فنلاندی ها نه تنها دارای یک سیستم آموزشی عالی هستند که فرصت های برابر را برای همه شهروندان بدون در نظر گرفتن پیشینه آنها تضمین می کند، بلکه از مجموعه ای از خدمات عمومی دیگر نیز برخوردار هستند که کیفیت زندگی را برای همه افزایش می دهد. علاوه بر آموزش و مراقبت های بهداشتی عمومی، مهم است که بدانید فنلاند از نظر آزادی شخصی، فراگیر بودن و آزادی محیط مطبوعات و امنیت شخصی نیز مکان بسیار خوبی است. فنلاندی ‌ها مالیات بالایی می ‌پردازند، اما آنچه در ازای آن دریافت می‌کنند، جامعه‌ای است که به خوبی کار می‌کند که به آنها اجازه می‌دهد تا آرزوهای خود را بدون نگرانی در مورد چیزهایی مانند دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی یا چیزهایی که فنلاندی‌ها واقعاً به عنوان حقوق اولیه برای همه شهروندان در نظر می‌گیرند، دنبال کنند.

مزایای شهروندی کشور فنلاند

اخذ شهروندی فنلاند مانند سایر کشورها برای شهروندان مزایایی دارد. برخی از مزایای شهروندی فنلاند شامل:

اخذ تابعیت و شهروندی فنلاند پس از گذشت چهار سال

امکان تابعیت دوگانه

آزادی اجتماعی

داشتن دانشگاه معتبر و امکان تحصیل در آن ها

سفر به 193 کشور بدون ویزا

کم بودن نرخ جنایت و جرم در این کشور

داشتن بازار کار مناسب

داشتن سیتم آموزشی با کیفیت بالا

یکی از تمیزترین کشورهای جهان

آب و هوا و طبیعت فنلاند

ارزش پاسپورت کشور فنلاند

بر اساس رتبه بندی پاسپورت های جهانی، پاسپورت فنلاند در رتبه چهارم قرار دارد کهنشان از اعتبار بالای آن دارد. با داشتن پاسپورت فنلاند می توان بدون ویزا به 193 کشور دسترسی دشاته باشید. این پاسپورت با امکان تحرک بالا یکی از بهترین و مطلوب ترین پاسپورت های جهان است. افرادی که پاسپورت فنلاند را دارند می توانند در بدو ورود بدون ویزا دسترسی به کشورهایی همچون ایالات متحده، امارات متحده عربی، بریتانیا، ژاپن و برزیل داشته باشند. همچنین امکان سفر فوری تقریبا به همه کشورهای دنیا را دارند. در عین حال دارندگان پاسپورت فنلاند برای ورود به 36 کشور در جهان نیاز بع اخذ ویزا خواهند داشت.

موسسه MIE و مهاجرت به کشور فنلاند

کشور فنلاند که بخشی از اروپا است، یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت می باشد. این کشور با داشتن سیستم بهداشتی عالی با مراقبت های ویژه، سیستم آموزشی مناسب و هزینه های نسبتا بالای زندگی می تواند یک گزینه مناسب برای مهاجرت جهت کار، تحصیل و زندگی باشد. پاسپورت فنلاند یکی از بهترین و معتبرترین پاسپورت ها در جهان است که امکان سفر به بسیاری از کشورها را دارد. قبلاز اینکه بخواهید برای مهاجرت به فنلاند اقدام کنید توصیه می شود قبل از هر کاری با مشاورین خبره مشورت نمایید. از آنجایی که موسسه ملک پور حدود دو دهه سابقه کاری درخشان در زمینه مهاجرت دارد می تواند همراه شما عزیزان در امر مهاجرت باشد. موسسه ملک پور در اخذ ویزاهای زیادی به فنلاند، مهاجران را یاری داده است. برای بهره مند شدن از مشاوره رایگان اولیه و همراهی مشاوران موسسه با شما عزیزان می توانید از طریق تماس تلفنی یا ثبت نظر با ما ارتباط برقرار نمایید.

مؤسسه حقوقی ملک پور اتریش

اگر شما دوست عزیز به کشور کانادا علاقمند شده اید و تمایل پیدا کردید که در این کشور زندگی کنید، همواره می توانید به ما تماس بگیرید و سوالات خود را در این خصوص بپرسید. ( ما با کمال میل و بصورت رایگان در خدمت شما عزیزان هستیم )

مشاوره رایگان