فرانسه

کشور فرانسه

درباره فرانسه

فرانسه که با نام République Française یا نام رسمی جمهوری فرانسه شناخته شده است یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان می باشد که واقع در شمال غربی اروپا می باشد. این کشور در قرون وسطی از اتحاد شاه نشین ها و دوک نشین ها تشکیل شده است. فرانسه در امور بین المللی نقش بسیار مهمی داشته است که این امر به دلیل دارا بودن مستعمرات سابق می باشد. همچنین فرانسه دارای یک فرهنگ و تاریخ غنی است که در میان ملت های جهان غرب شهره خاصی دارد. این کشور از دیرباز برای اتصال جنوب و شمال فرانسه به عنوان پل زبانی، اقتصادی و جغرافیایی عمل کرده است. فرانسه در اروپا یکی از قدرت های پیشرو صنعتی و مهم ترین تولیدکننده کشاورزی می باشد. دولت فرانسه امکانات زیادی برای رفاه حال شهروندان در نظر دارد، امکاناتی از قبیل امکانات بازنشستگی، امکانات آموزشی، امکانات رفاهی، مراقبت های بهداشتی و غیره برای شهروندان فراهم است.

موقعیت جغرافیایی فرانسه

فرانسه توسط کوه های آلپ و پیرنه و اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه احاطه شده است. این کشور که واقع در لبه غربی اروپا می باشد از شمال با دریای شمال، از غرب با خلیج بیسکای و از شمال غربی با کانال مانش همسایه می باشد. همچنین فرانسه با دریای مدیترانه از جنوب، اسپانیا، آندورا و موناکو، از شمال شرقی با لوکزامبورگ و بلژیک و از شرق با ایتالیا، آلمان و سوئیس همسایه است. علاوه بر این، فرانسه با بریتانیا مرزهای دریایی مشترک دارد.

مساحت فرانسه

فرانسه که در غرب اروپا قرار دارد، دومین کشور بزرگ این قاره است، که مساحت آن 550.000 کیلومتر مربع (211209 مایل مربع) می باشد. فرانسه لقب کشور شش ضلعی را دارد و حدود یک پنجم از مساحت اروپا را به خود اختصاص داده است.

نقشه کشور فرانسه

تقسیمات کشوری فرانسه

فرانسه دارای جزایر پراکنده متعدد، مناطق و اقیانوس های زیادی می باشد. این کشور در بخش های مختلفی تقسیم شده است. برای اهداف اداری، فرانسه به 26 منطقه تقسیم شده است. 22 استان در سرزمین اصلی فرانسه واقع شده‌اند، در حالی که چهار منطقه باقی‌مانده شامل مناطق فرادریایی گوادلوپ (کارائیب)، گویان فرانسه (آمریکای جنوبی)، مارتینیک (کارائیب) و رئونیون (اقیانوس هند) است. این مناطق به 100 بخش تقسیم می شوند که 96 بخش آن دپارتمان یا شهرستان هستند و چهار بخش برون دریائی دارد. مناطق توسط شوراهای منطقه ای (Conseil Régional) و بخش ها توسط Conseil Général اداره می شوند. این دو مجلس در یک دوره شش ساله و به طور مستقیم برگزیده می شوند. ایالت در سطح دپارتمان و شهرستان توسط اداره ای که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کند نمایندگی می شود.

شهرستان های فرانسه به حدود 340 بخش و کمی کمتر از 3900 زیربخش یا کانتون تقسیم می شود. زیربخش ها عملکرد انتخاباتی را در سطوح شهرستان ایفا می کنند زیرا هر زیربخش یک نماینده را برای شورای عمومی انتخاب می کند. در پایین ترین سطح اداری، فرانسه نزدیک به 37000 دهستان یا کمون دارد. دهستان ها توسط شهردار و شورای شهرداری اداره می شوند. علاوه بر تقسیمات کشور کلی که در فرانسه وجود دارد، سه شهر مارسی، لیون و پاریس فرانسه در مناطق شهری تقسیم بندی می شوند که هر کدام مناطق خود را دارند.

برج ایفل در فرانسه

استان های فرانسه

با توجه به تقسیم بندی کشوری فرانسه، این کشور دارای بخش ها و مناطق مختلفی است. فرانسه دارای 22 استان است که برخی از این استان ها عبارتند از:

پاریس کن
بوردو نیس
نیس استراسبورگ
تولوز مارسی
لیول گرونوبل
مون پیله نانت

جمعیت و زبان رسمی فرانسه

کل جمعیت فرانسه 67.4 میلیون نفر، 65.2 میلیون نفر در متروپولیتن فرانسه (قسمت اروپایی فرانسه به اضافه کورس) و حدود 2.2 میلیون نفر در مناطق ماوراء بحار (گویان فرانسه، گوادلوپ، مارتینیک، مایوت و رییونیون) است. پایتخت فرانسه شهر پاریس است که بزرگترین شهر آن نیز می باشد. در فرانسه زبان رسمی فرانسوی است. در ماده L121-3 قانون آموزش فرانسه آمده است که زبان تدریس، امتحانات، مسابقات و همچنین پایان نامه ها و پایان نامه ها در مؤسسات آموزشی دولتی و خصوصی فرانسوی می باشد.

آب و هوای فرانسه

فرانسه از چهار فصل متمایز و تنوع باورنکردنی مناظر لذت می برد. از کوه‌های پوشیده از برف گرفته تا سواحل آفتابی، از جنگل‌های سایه‌دار گرفته تا زمین‌های هموار غنی از مواد معدنی. آب و هوای فرانسه معتدل است، اما به چهار منطقه آب و هوایی مجزا تقسیم می شود. آب و هوای اقیانوسی غرب فرانسه، میانگین بارندگی را در طول روزها پخش می کند و تغییرات دمایی سالانه متوسطی را به همراه دارد. آب و هوای قاره ای فرانسه مرکزی و شرقی دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم و آب و هوای مدیترانه ای جنوب شرقی فرانسه مسئول تابستان های گرم و خشک می باشد. در ارتفاعات بالای 600 تا 800 متر فرانسه، آب و هوای کوهستانی فرانسه سه تا شش ماه در سال بارندگی و برف را به همراه دارد.

فایل ویدئویی موسسه MIE در مورد

“روش های مهاجرت به فرانسه”

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فایل صوتی این ویدئو:

کشور داری و قوانین فرانسه

در فرانسه قانون اساسی بر ایجاد کشوری دموکرات و سکولار تاکید می کند که حق حاکمیت در این کشور را مردم ایجاد کنند. کشورداری و قوانین کشور فرانسه به این صورت است که همزمان با شروع قرون وسطی، سیستم حکومتی در فرانسه پادشاهی بوده پس از آن امپراطوری و در آخر به صورت جمهوری اداره شده است. در فرانسه سیستم دموکراسی حاکم می باشد و جزء کشورهایی است که حقوق فردی را به رسمیت شناخته است. در فرانسه رئیس جمهور قوانین را اجرا می کند و 5 سال یکبار توسط رای مردم انتخاب می شود. نخست وزیر وظیفه قانون گذاری را برعهده دارد و بعد از رئیس جمهور دومین قدرت سیاسی کشور است. همچنین مجلس فرانسه از دو بخش شورای سنا و شورای ملی تشکیل شده است.

مذهب رسمی کشور فرانسه

فرانسه یک جمهوری سکولار است که جدایی ادیان و دولت را سازماندهی می کند. دولت از نظر اعتقادات مذهبی یا معنوی بی طرف است. هیچ دین دولتی وجود ندارد. وضعیت دین در فرانسه توسط قانون 1905 در مورد جدایی کلیسا از دولت تعریف شده است. اصل سکولاریسم آزادی وجدان را تضمین می کند و از آزادی باور کردن، باور نکردن و تغییر باور محافظت می کند. برای اطمینان از رعایت این اصل، که برای انتقال دانش و آموزش شهروندان جوان ضروری است، تیم ارزش های جمهوری در هر آکادمی در صورت نقض اصل سکولاریسم در مدارس و مؤسسات مداخله می کند.

به طورکلی مذهب کشور فرانسه اسلام، کاتولیک و یهودیت می باشد. این کشور به دلیل اینکه سکولار است در آن آزادی مذهب و اندیشه وجود دارد و حقوق شهروند و انسان را محترم می داند.  کشور فرانسه آزادی دین ها را تضمین می کند چرا که بر اساس لائیسیته بنا شده است. در سال 1905 قانون جدایی سیاست و کلیسا در فرانسه تصویب شد و به اجرا درآمد. همه مردم فرانسه یک دین و مذهب مشترک ندارند و هر کدام در آزادی انتخاب مذهب حق دارند.

واحد پول کشور فرانسه

در حالی که یورو واحد پول رسمی فرانسه است، در 18 کشور دیگر اتحادیه اروپا نیز قابل استفاده است. در سال 2002 یورو توسط که توسط بانک مرکزی صادر شد بجای فرانک، جایگزین پول فرانسه شد. این نکته قابل ذکر است که از نظر فنی چیزی به نام یورو فرانسه وجود ندارد. در حالی که فرانسه سکه های خود را با طرح ملی در یک طرف ضرب می کند، این سکه ها را می توان در همه جای منطقه استفاده کرد. واحد پول فرانسه به صورت اسکناس و سکه وجود دارد. سکه های یورو فرانسه در هشت ارزش استاندارد یک سنت، دو سنت، پنج سنت، ده سنت، 20 سنت، 50 سنت، 1 یورو و 2 یورو عرضه می شوند. همچنین اسکناس های یورو در اندازه های 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 یورویی عرضه می شوند.

اقتصاد فرانسه

فرانسه همواره دارای یک اقتصاد قدرتمند در سراسر جهان می باشد. این کشور دارای یک اقتصاد بازار باز است که تولید ناخالص داخلی آن تقریباً 2.9 تریلیون دلار است که آن را به چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا تبدیل می کند. درآمد سرانه شهروندان آن 45.454 دلار است. تولید ناخالص داخلی بیشتر از خدمات و بخش صنعت تشکیل شده است. کالاهای اصلی صادراتی آن ماشین آلات، مواد شیمیایی، خودرو و گندم است. گردشگری در تولید ناخالصی داخلی فرانسه نقش بسیار مهمی دارد به طوری که 10 از تولید ناخالصی این کشور را به خود اختصاص داده است.

رشد اقتصادی فرانسه در سه ماه پایانی سال گذشته با رشد 0.7 درصدی تولید ناخالص داخلی نسبت به سه ماهه قبل ادامه یافت. این از انتظارات بیشتر اقتصاددانان فراتر رفت و همسایه بزرگتر خود آلمان را که در آن اقتصاد 0.7 درصد در همان دوره کاهش یافت، پیشی گرفت که منجر به رشد 2.8 درصدی کل سال شد. نمودار روبرو تولید ناخالص داخلی فرانسه را نشان می دهد.

نمودار تولید ناخالص داخلی فرانسه 2022

فایل ویدئویی موسسه MIE در مورد اقامت خودحمایتی یا تنعم مالی فرانسه

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فایل صوتی این ویدئو:

وضعیت اشتغال در فرانسه

وضعیت اشتغال در فرانسه مناسب است. نرخ بیکاری در این کشور پایین است و افراد در زمینه های مختلف می توانند مشغول به کار شوند. با توجه به انواع مختلف شغل ها، درآمد متفاوتی نیز خواهند داشت. در سال 2021 در سه ماهه چهارم سال نرخ بیکاری در فرانسه 8.0 درصد کاهش یافته است. همچنین در دوره قبل از 7.8 درصد به 7.4 درصد کاهش یافته که کمتر از انتظارات بازار بوده است. در سال 2020 در سه ماهه دوم سال این کمترین نرخ بیکاری بود و تعداد بیکاران از 189.000 به 2.2 میلیون نفر رسید.

نرخ بیکاری فرانسه 2022

فرهنگ کشور فرانسه

فرهنگ و آداب  و رسومی که فرانسه دارد در همه جهان زبان زد است. فرهنگ از همان اصطلاح فرانسوی گرفته شده است، که به نوبه خود از واژه لاتین (colere) به معنای گرایش به زمین و رشد و پرورش می باشد. در تاریخ فرانسه، فرهنگ این کشور تحت تاثیر فرهنگ فرانک ها که یک قبیله ژرمنی بوده و فرهنگ سلتیک، گالو رومی قرار داشته است. فرانسه در ابتدا معروف به راینلند که یک منطقه غربی در آلمان بوده، تعریف شد پس از آن به سرزمین گال که در دوران روم باستان و در عصر آهن شناخته شده اشاره دارد.

امروزه فرهنگ فرانسه از تاثیرگذارترین فرهنگ های جهان، از غذا و زبان گرفته تا مد و هنر می باشد. پاریس به عنوان مرکز فرهنگ فرانسه دیده می شود. فرهنگ فرانسه بیشتر با فرهنگ پاریس در ارتباط است، پاریس مرکز هنر و معماری، مد و آشپزی می باشد. آداب و رسوم متنوعی در فرانسه وجود دارد و رعایت آن ها الزامی می باشد که نشانه احترام به مردم این کشور است. در صورت عدم احترام به فرهنگ فرانسه برخورد ناخوشایندی با آن افراد خواهد شد.

بهترین شهرهای کشور فرانسه

بهترین شهرهای فرانسه جاذبه‌های بی‌ پایانی و کارهایی برای انجام مانند موزه‌های فوق‌العاده، کلیساهای الهام‌بخش، محله‌های جذاب، رستوران‌های لذیذ افسانه‌ای، کافه‌های شلوغ، بوتیک‌های فریبنده و باغ‌های زیبا دارند. مسافران می توانند یک هفته تمام را صرف گشتن در پاریس، نیس، لیون یا بوردو کنند، اما همه شهرهایی که در اینجا معرفی می کنیم ارزش بازدید چند روزه را دارند. پاریس از نظر بسیاری شیک ترین شهر جهان است.

هر کدام از شهرهای فرانسه منعکس کننده میراث منطقه محلی هستند. شهر آفتابی ریویرای فرانسوی نیس، ذوق ایتالیایی را نشان می دهد، در حالی که استراسبورگ در شرق فرانسه غذاهای تحت تأثیر آلمانی دارد و لیل در شمال فرانسه معماری فلاندری بلژیک همسایه را به نمایش می گذارد. بهترین شهرهای فرانسه عبارتند از:

پاریس نیس لیون بوردو مارسی
استراسبورگ لیل اکس آن پروونس روآن آمیان
تولوز مونپلیه دیژون گرنوبل نانت
لاروشل نانسی سن مالو ریمز تور

جاذبه های کشور فرانسه

فرانسه مملو از مقاصد و جاذبه های گردشگری شهری، فرهنگی و طبیعی می باشد. این شهر به ویژه به دلیل فرهنگ غنی و مکان های تاریخی خود که در زمستان و تابستان گردشگران را به خود جذب می کند، شناخته شده است. برخی از مقاصد اصلی عبارتند از پایتخت پاریس، کاخ ورسای، کوت دازور، مونت سن میشل، دره لوار، پروونس، آلزاس و آلپ. فرانسه با مجموع 90 میلیون بازدید کننده سالانه اولین پذیرنده گردشگر در جهان است. اکثر گردشگرانی که فرانسه را به عنوان مقصد گردشگری خود قرار می دهند از ایالات متحده، اروپا و چین هستند. جاذبه های گردشگری فرانسه که دارای رتبه برتر هستند تعداد زیادی می باشند که در اینجا به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم.

 1. برج ایفل: این سازه که از 8 هزار قطعه تشکیل شده است یک نقطه عطف و یک شاهکار نبوغ می باشد. برج ایفل برای نمایشگاه جهانی در سال 1889 توسط گوستاو ایفل طراحی شد.
 2. موزه لوور: موزه لوور در میان برترین مجموعه های اروپایی هنرهای زیبا در کاخی باشکوه و قدیمی قرار دارد. آثار معروف زیادی از جمله جشن عروسی در کانا اثر Veronese، مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی و بسیاری موارد دیگر در این این موزه یافت می شود.
 3. کوت دازور: کوت دازور یک خط ساحلی بسیار زیبا و شیک در فرانسه است که از سن تروپه تا منتون در نزدیک مرز ایتالیا امتداد دارد. این خط ساحلی زیبا با نام ساحل آبی نیز شناخته می شود.
 4. مونت سن میشل: یکی از چشمگیرترین مکان های دیدنی فرانسه مونت سن میشل می باشد که در یونسکو ثبت شده و از یک جزیره صخره ای در سواحل نرماندی سرچشمه می گیرد.
 5. قلعه ورسای: قلعه ورسای یک بنای تاریخی قبل از سقوط رژیم باستانی می باشد که در یونسکو ثبت شده است.

شهرهای فرانسه

هزینه های زندگی در کشور فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی بالاتر است و پاریس یکی از کشورهای گران فرانسه می باشد. بقیه کشور، به ویژه مناطق روستایی و جنوب فرانسه، هزینه زندگی پایین تری دارند. اگر فکر می کنید هزینه های بالای زندگی در فرانسه، به ویژه در شهرهای بزرگ، بسیار زیاد است، به خاطر داشته باشید که فرانسه یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را نیز دارد. در بسیاری از شاخص های OECD Better Life رتبه بالایی دارد. تخمین زده شده که یک خانواده چهار نفره به حدود 3000 یورو در ماه بدون احتساب اجاره بها نیاز دارد، در حالی که میانگین هزینه های ماهانه یک فرد مجرد حدود 800 یورو قبل از اجاره است.

کیفیت زندگی در کشور فرانسه

یک مطالعه اخیر نشان می دهد که به طور متوسط، فرانسوی ها کیفیت زندگی خود را در رتبه 7.4 از 10 قرار می دهند.  فرانسه از نظر کیفیت زندگی که به مهاجران ارائه می دهد، در رتبه نهم از بین 46 کشور قرار دارد. موارد مختلفی کیفیت زندگی در یک کشور را مشخص می کنند، مراقبت های درمانی بالا، قدرت خرید/ هزینه زندگی و امنیت متوسط، ترافیک کم، آلودگی آب و هوای پایین، سطح آموزشی بالا و بسیاری موارد دیگر نشان از سطح زندگی بالا و کیفیت زندگی عالی در این کشور را دارد.

آموزش و تحصیل در کشور فرانسه

به دلیل سطح آموزشی بسیار بالا و هزینه های تحصیلی مناسب در فرانسه، تحصیل در این کشور در بین دانشجویان بین المللی از استقبال بالایی برخوردار است. بالغ بر 250 هزار دانشجو در حال حاضر در فرانسه مشغول به تحصیل هستند چرا که فرانسه یک مقصد مطالعاتی و تحصیلی مناسب می باشد. دانشگاه های فرانسه در سال های اخیر در میان بهترین دانشگاه های قرار گرفته اند و تحصیل برای افرادی که به دنبال مطالعه موضوعات مربوط به بیزنس و کسب و کار هستند انتخاب مناسبی است. تحصیل رایگان و بدون کنکور در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه نیز امکان پذیر است. دانشجویان می توانند بدون کنکور در این رشته به تحصیل بپردازند. علاوه بر اینکه شهریه ای بابت تحصیل ار دانشجویان دریافت نمی شود کمک هزینه ای برای استفاده از خوابگاه های دانشجویی نیز به آن ها پرداخت می شود. برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه نیاز به گذراندن دوره زبان فرانسوی در این کشور نیست و دانشجویان می توانند در کشور خود مدرک زبان فرانسه در سطح A2 را دریافت کنند. به طور کلی شرایط تحصیل در فرانسه بسیار مناسب است و یک انتخاب عالی برای تحصیل خواهد بود.

مزایای شهروندی کشور فرانسه

زندگی در فرانسه بسیار بالا می باشد. شهروندان فرانسه از مزایای زیاد این کشور استفاده می کنند. برخی از این مزایا را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 • برقراری تعادل بین زندگی و کار
 • داشتن خدمات درمانی بسیار خوب در فرانسه و ارائه این خدمات به شهروندان
 • اقتصادی بودن و مناسب بودن هزینه های زندگی
 • امکان سفر به بسیاری از کشورها بدون نیاز به داشتن ویزا
 • طبیعت زیبا و بی نظیر فرانسه
 • برقراری امنیت در فرانسه
 • داشتن غذاهای لذیذ و خوش طعم
 • داشتن تاریخ و فرهنگ غنی
 • داشتن حمل و نقل عمومی پیشرفته
 • داشتن امنیت شغلی

ارزش پاسپورت فرانسه

پاسپورت فرانسوی در حال حاضر بر اساس شاخص رتبه بندی پاسپورت راهنما در رتبه هفتم قرار دارد و به 190 کشور دسترسی بدون ویزا را می دهد. پاسپورت فرانسه دارای امتیاز بسیار بالایی می باشد و از مطلوب ترین پاسپورت ها در جهان است. افرادی که پاسپورت فرانسه دارند بلافاصله پس از ورود به این کشور می توانند بدون ویزا به کشورهایی مانند امارات متحده عربی، ژاپن، ایالات متحده، بریتانیا و برزیل رفت و آمد کنند. با داشتن پاسپورت فرانسه امکان سفر فوری به سراسر جهان وجود دارد. با این حال، افرادی که دارای پاسپورت فرانسه هستند می توانند به 39 مقصد بدون ویزا سفر کنند.

موسسه ملک پور و مهاجرت به کشور فرانسه

با توجه به اینکه کشور فرانسه ویژگی های جذابی برای گردشگری و زندگی دارد، همواره افراد زیادی تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند. برای مهاجرت به فرانسه راه های متعددی وجود دارد که متقاضی با توجه به شرایط و هدف خود می توانید یکی از این روش ها را برگزیند. روش های مهاجرت به فرانسه کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی هستند. متقاضیانی که قصد دارند برای تحصیل به فرانسه بروند باید از طریق مهاجرت تحصیلی اقدام کنند، افرادی که قصد کار در فرانسه را دارند می توانند از طرف یک کارفرما دعوت نامه بگیرند و برای مهاجرت اقدام کنند. همچنین برای افرادی که قصد دارند در فرانسه سرمایه گذاری کنند بستر سرمایه گذاری وجود دارد. در روش تولد، متولد شدن نوزاد در خاک فرانسه باعث می شود که پاسپورت این کشور را بگیرد روش ازدواج نیز به این صورت است که همسر شخص شهروند فرانسه باشد، فرد نیز می توانید با دارا بودن شرایط لازم به این کشور مهاجرت کند و شهروند فرانسه شود. روش پناهندگی یک روش پرخطر و غیر قانونی است که معایب بسیاری دارد، موسسه ملک پور هیچ گونه خدماتی در این روش ارائه نمی دهد و توصیه می کند از طریق سایر روش های مهاجرتی برای رفتن به فرانسه اقدام کنید. موسسه مشاوره ای MIE با داشتن مشاورین خبره و همکاری با وکلای خبره از موسسات وکالتی فرانسه آماده پاسخگویی و ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

مؤسسه حقوقی ملک پور اتریش

اگر شما دوست عزیز به کشور فرانسه علاقمند شده اید و تمایل پیدا کردید که در این کشور زندگی کنید، همواره می توانید به ما تماس بگیرید و سوالات خود را در این خصوص بپرسید. ( ما با کمال میل و بصورت رایگان در خدمت شما عزیزان هستیم )

مشاوره رایگان